مفصلمقالات

درد مفاصل

بوسیله ۱۳۹۷-۰۶-۱۳ بدون نظر
min

درد مفاصل
ستاره دهید

درد مفاصل

علت و درمان درد مفصل شانه،کتف و بازو :

مفصل شانه ترکیبی از چند ماهیچه ، تاندون و مفصل است که امکان حرکت بازو در دامنه حرکتی بسیار وسیعی را فراهم می کند. وجود دامنه حرکتی وسیع در این مفصل میتواند ریسک ابتلا به مشکلاتی مانند دررفتگی مکرر ، بی ثباتی و گرفتگی شانه و گیر افتادگی بافت های نرم یا ذرات استخوانی در مفصل و در نتیجه درد را افزایش دهد. جراح شانه ممکن است احساس درد مداوم را کاهش داده ، شخص تنها هنگامی که شانه خود را حرکت می دهد احساس درد کند.

می توان گفت سخت ترین بیماری گردن دیسک گردن می باشد. ماده غضروفی بین مهره های گردنی جلو می آید و موجب فشار روی اعصاب گردنی می شود و همچنین یک واکنش التهابی بسیار شدید را ایجاد می کند. اغلب درد یا بی حسی یا گزگز مورمور به دست ها تیر می کشد. خصوصا وقتی این درد به دست چپ تیر میکشد بعضی ها آن را با درد قلبی اشتباه می گیرند و به دنبال درمان آن می روند. درد گاهی فقط در دست ها احساس می شود بدون آنکه فرد دردی را در گردن خود به یاد اورد. درمان دیسک گردن بسیار سخت می باشد و اغلب همکاری زیاد بیمار را میطلبد.

شانه درد ممکن است موقتی باشد اما در صورت تداوم پیدا کردن درد حتما نیاز به مراجعه پزشک برای تشخیص علت شانه درد و انجام درمان می باشد .

علائم و نشانه ها

درد شانه و گردن ممکن است همراه با علائم دیگری باشد که به بیماری یا اختلال بوجود آورنده ی آن بستگی دارد. درد شانه ممکن است از خود شانه بوجود آمده باشد یا با بیماری هایی بوجود آمده باشد که نواحی دیگر بدن مثل گردن را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث بروز درد گردن می شود.

علائم دیگری که همراه با درد شانه بوجود می آیند از قرار زیر هستند:

-گردن درد یا بازو درد

-کبودی

-صدا دادن بازو در حین حرکت دادن

-احساس خستگی مفرط

-تب

-احساس ساییدگی یا بیرون زدگی شانه

-سفتی و ضعف عضلانی

-حرکت دردناک بازو

-ورم بازو

-احساس گرمی و قرمزی بازو

مشکلات مفصل شانه به چهار دسته تقسیم میشوند :

– پارگی تاندون ها و تاندونیت ( بورسیت یا التهاب تاندون شانه)

– بی ثباتی و دررفتگی مکرر شانه

– آرتروز شانه

-شکستگی

دیگر علت درد شانه و گردن که شایع نیستند شامل وجود بازوی ناتوان و کم زور، تومور، عفونت و مشکلات سیستم عصبی میباشد.

تشخیص

اولین قدم در تشخیص علت درد شانه صحبت پزشک با بیمار درباره علائم او می باشد. پزشک سپس شانه را معاینه فیزیکی میکند، او شانه آسیب دیده و سالم را با هم مقایسه میکند و علائم قرمزی،تورم و کبودی و نشانه های دررفتگی در شانه را بررسی میکند و شانه را حرکت می دهد تا درد شانه ها در هنگام حرکت را بررسی کند . با توجه به معاینه اولیه تست های دیگری نیز ممکن است برای تشخیص علل درد شانه مواردی از جمله : تست اشعه ایکس ، توموگرافی رایانه‌ای یا CT اسکن و … تجویز شوند.

علت و درمان درد مفصل شانه،کتف و بازو

علت و درمان درد مفصل شانه،کتف و بازو

راه ها و روش های درمان

درمان بدون جراحی

روش درمان درد شانه کاملا به عامل ایجاد کننده مشکل بستگی دارد. بنابراین اطلاع از دلیل بروز علائم درد کتف و سایر علائم در اتخاذ روش درمانی مناسب نقش حیاتی دارد. برای تشخیص دقیق علت ایجاد کننده درد مفصل شانه باید به پزشک مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علل شانه درد درد برنامه درمانی مناسب را تجویز کند . تمامی روش های درمانی که در ادامه ذکر میشوند از جمله ورزش درمانی و تمرینات شانه برای هر آسیبی مفید نیستند اما بسته به نوع آسیب یا بیماری میتوانند برای بهبود شرایط شما مفید باشند .

استراحت :

اولین درمان برای اکثر مشکلات درد شانه و حتی درمان درد مچ دست استراحت دادن شانه برای برطرف شدن التهاب شدید است . البته استراحت دادن شانه باید به میزان مناسب باشد چرا که بیحرکت نگه داشتن بیش از حد شانه ، به عارضه شانه یخ زده یا خشکی شانه منجر میشود.

سرما درمانی و گرما درمانی :

استفاده از کمپرس های سرد و گرم یکی از روش های معمول برای درمان درد شانه می باشد.

انجام حرکات کششی(ورزش های شانه درد) :

کشش ماهیچه ها و تاندون های اطراف مفصل میتواند به کاهش درد کمک کند . در این زمینه یک برنامه تمرینی مناسب باید تدوین شود و ملاحظات ویژه ای در نظر گرفته شود . حرکات ورزش شانه درد را یا خودتان به شخصه انجام می دهید تا تحت نظارت پزشک یا فیزیوتراپیست آنها را صورت می دهید. همچنین، می توانید علاوه بر ورزش برای شانه درد از درمان با دست استفاده کنید. شانه، به عنوان یکی از متحرک‌ترین و بی‌ثبات‌ترین اعضای بدن انسان، در معرض آسیب‌های مختلفی قرار می‌گیرد. با این حال، این آسیب‌ها غالباً با انجام درمان‌ها و مراقبت‌های شخصی و ورزش کتف بهبود می‌یابند. پس از انجام مشاوره با متخصص طب فیزیکی، برای کاهش میزان خشکی و بازیابی توان حرکتی و کمک به تسکین درد شانه، بیمار قادر خواهد بود در دوره‌های ورزش شانه درد شرکت کند.

علت و درمان درد مفصل شانه،کتف و بازو

علت و درمان درد مفصل شانه،کتف و بازو

فیزیوتراپی :

فیزیوتراپی بخش بسیار مهمی از روند درمان در اکثر مشکلات ارتوپدی می باشد . فیزیوتراپیست از مدالیته های مختلفی برای افزایش قدرت ماهیچه ای ، افزایش دامنه حرکتی مفصل استفاده میکند تا بیمار به سطح فعالیتی که قبل از آسیب داشته است بازگردد. در بسیاری از موارد تجویز و انجام برخی تمرینات ویژه ورزش شانه برای تقویت عضلات اطراف مفصل شانه به تسکین درد کمک می کند .

علت و درمان درد مفصل شانه،کتف و بازو

علت و درمان درد مفصل شانه،کتف و بازو

داروهای ضد التهاب :

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی با نام NSADs داروهایی هستند که در اکثر موارد برای تسکین درد شانه و درمان آرتروز شانه ، بورسیت و تاندنیت تجویز می شوند .

تزریق کورتیزون :

کورتیزون یک داروی بسیار قوی برای درمان آرتروز شانه  است. التهاب ، در بین بیمارانی که درد شانه دارند ، یک مشکل شایع است. شما میتوانید در مورد تصمیم به تزریق کورتیزون به شانه خود و مفید بودن آن برای شرایط شما با پزشک خود مشورت کنید .

به غیر از موارد ذکر شده برای درمان کتف روش‌های درمانی غیرجراحی دیگری مانند مگنت تراپی، تزریق پی آر پی و … نیز استفاده می‌شود.

علت و درمان درد مفصل شانه،کتف و بازو

علت و درمان درد مفصل شانه،کتف و بازو

درمان با عمل جراحی

برای درمان برخی از مشکلات مفصل شانه از جمله درد شانه ممکن است به عمل جراحی نیاز باشد . بیمارانی که با روش های غیر جراحی مانند حرکات اصلاحی ، استراحت، دارو و .. پاسخ نداده اند و درد آن ها تسکین نیافته اند ، به انجام عمل جراحی برای درمان درد مفصل شانه نیاز دارند. برخی از مشکلات بخصوص شانه مانند دررفتگی های مکرر مفصل شانه ، درمان پارگی تاندون شانه و تاندون روتاتور کاف شانه ممکن است با روش هایی مانند حرکات اصلاحی نتیجه ندهد. در این موارد ممکن است در همان;وهله های اول درمان;با جراحی;برای بیمار در نظر گرفته شود .

جراحی شانه ممکن است به روش آرتروسکوپی برای برداشتن بافت آسیب دیده یا ترمیم آن انجام شود. همچنین ممکن است در مواردی که میزان بازسازی وسیع است;یا نیاز به تعویض مفصل;شانه است;جراحی به;روش باز انجام شود.;همچنین به منظور کاهش درد پس از جراحی و آرتروسکوپی شانه روش های مختلفی;ازجمله گرما و سرما درمانی، دارو درمانی و … وجود دارد.

آرتروسکوپی شانه

جراحی به روش آرتروسکوپی از طریق برش های بسیار کوچکی ( حدود یک سانتی متر ) انجام میشود، جراح از طریق یکی از این برش ها دوربین کوچکی را به داخل فضای مفصل می فرستد و از طریق برش دیگر وسایل جراحی را به داخل مفصل میبرد و جراحی را انجام میدهد.

علت و درمان درد مفصل شانه،کتف و بازو

علت و درمان درد مفصل شانه،کتف و بازو

تعویض مفصل شانه

جراحی تعویض مفصل شانه نسبت به تعویض مفصل برای زانو;و لگن کمتر انجام میشود. نتایج موفقیت آمیز این جراحی ، در تسکین درد بیمار است. در صورتی که روش های درمان غیر جراحی مانند;ورزش برای شانه درد ، دارو ، اصلاح فعالیت ها و … تاثیری در تسکین درد نداشته باشند ممکن است;عمل جراحی تعویض مفصل شانه برای بیمار در نظر گرفته شود . تعویض مفصل شانه یک جراحی ایمن و موثر برای متوقف کردن;درد و بازگشت توانایی بیمار در انجام فعالیت های روزمره می باشد . در این عمل جراحی ، قسمت های اسیب دیده مفصل جدا می شوند و با مفصل مصنوعی ( پروتز ) جایگزین می شوند .

گزینه های مختلف جراحی;درمان درد شانه شامل برداشتن سر استخوان بازو;به تنهایی ، و یا برداشتن;سر استخوان بازو و کاسه ی;گلنوئید ( که استخوان بازو در ان قرار میگیرد) می باشد. انجام عمل جراحی برای تعویض مفصل بیمار;با یک مفصل مصنوعی در حدود ۲ ساعت زمان;می برد . بیمار به احتمال زیاد;یک ، دو یا سه روز پس از جراحی می تواند;مرخص شود . برای مدت زمان ۲ تا ۴ هفته برای حفاظت از مفصل شانه نیاز به پوشیدن آویز دست ( اسلینگ) می باشد. بسیاری از بیماران بعد از ۲ هفته می توانند فعالیت های ساده مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن را انجام دهند.;

گزینه های مختلف جراحی;درمان درد;شانه شامل برداشتن;سر استخوان بازو به تنهایی;و یا برداشتن سر;استخوان بازو و کاسه ی;گلنوئید که استخوان بازو;در آن قرار می گیرد می باشد.;انجام عمل جراحی برای تعویض مفصل بیمار با یک مفصل مصنوعی در حدود ۲ ساعت زمان می برد. بیمار به احتمال زیاد یک یا دو سه روز پس از جراحی می تواند مرخص شود.برای مدت زمان;۲ تا ۴ هفته برای حفاظت;از مفصل شانه نیاز به پوشیدن آویز دست اسلینگ;می باشد.

علت و درمان درد مفصل شانه،کتف و بازو علت و درمان درد مفصل شانه،کتف و بازو علت و درمان درد مفصل شانه،کتف و بازو علت و درمان درد مفصل شانه،کتف و بازو